BİZİ HER GÜN ÇEVRESEL ETKİLERDEN KORUYAN ŞEY TAM OLARAK NEDİR?

Cildin pH değeri

“pH değeri” terimi hakkında yıllardır kapsamlı bir şekilde konuşuluyor.  Bu terimi duymamış olan ya da şampuan şişeleri veya krem tüplerinin üzerinde okumamış olan neredeyse hiç kimse yoktur. Fakat kaç kişi bu kısaltmanın neyi temsil ettiğini ve ne anlama geldiğini gerçekten bilmektedir?

“pH” Latince olan “potentia hydrogenii” teriminin kısaltmasıdır ve “hidrojen iyon konsantrasyonu” anlamına gelir.
pH değerleri asitlerle bazları birbirinden ayırt edebilmemize ve bunları kuvvetlerine göre etiketleyebilmemize olanak tanır. Su içeren her şey bir pH değerine de sahiptir. Bu değer elektronik bir pH ölçer veya turnusol gibi bir gösterge kullanılarak belirlenebilir.

 
 

asidik
0
3
5.5
7
9
14
alkali

pH değeri 3

Limon

Limon suyu yaklaşık 3.0'lık bir pH değeriyle yüksek düzeyde asidiktir.

pH değeri 5.5

Cilt

Cildin yüzeyindeki hidrolipid tabakası ortalama 5.5'lik bir pH değerine sahiptir ve vücuttaki doğal asidik maddelerden oluşur. Cildi dış etkilerden korur.

pH değeri 7

Su

Skalanın ortasında yer alan pH 7 değeri nötr olarak tanımlanır. Su bu değere sahiptir.

pH değeri 9

Sabun

Geleneksel sabunların pH değeri 9 ile 10 arasındadır ve bu değer cildin doğal koruyucu tabakasını yok edip cildi kurutur.

pH değeri 14

Sodyum Hidroksit (Kostik Soda)

Kostik Soda yüksek düzeyde alkali bir çözeltidir ve konsantre formları çok aşındırıcıdır (pH değeri 13.5-14).

Her biri hakkında bazı bilgiler görüntülemek için imleci farklı pH değerlerinin üzerine getirin.


Cildin doğal koruyucu tabakası

Yüzeyindeki hidrolipid tabakasının su içermesi nedeniyle insan cildi için de bir pH değeri tayin edilebilir. Yaklaşık yüz yıl önce cildin yüksek düzeyde asidik olduğu keşfedilmiştir. Modern ölçüm teknikleri ortalama pH değerinin 5.5 olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni ter, sebum ve boynuzsu hücrelerde bulunan doğal asidik maddelerdir. Cilt yüzeyinin asidik doğasının önemi “cildin doğal koruyucu tabakasında” görülmektedir.

Görevi: Zararlı mikroorganizmalara ve negatif çevresel etkilere geçit vermemek ve böylece cildi enfeksiyonlar, tahriş, alerjiler ve kurumaya karşı korumak. Zarar görmemiş bir doğal koruyucu tabaka aynı zamanda terin vücut kokusuna yol açan şekilde bakteriler tarafından parçalanmasını en aza indirmesi nedeniyle doğal bir deodorant işlevi de görür.

Bu nedenle, asit mantonuza zarar verebilecek herhangi bir şey yapmamanız çok önemlidir. Örneğin, sabunlu suyun 8 ile 12 arasında bir pH değerine sahip olması ve cildin doğal koruyucu tabakasını yok etmesi nedeniyle vücudunuzu “normal” sabunla temizlemekten kaçınmanız gerekir. Fakat 7 olan pH değerleri cildin 5.5'lik pH değerinden önemli ölçüde farklı olan “nötr pH değerine sahip” ürünlerle yıkanmak da cildin doğal koruyucu tabakasına zarar verebilir. Ve son olarak, çalışırken bazik çözeltilerle herhangi bir şekilde temas etmekten kaçınmanız gerekir.