A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
A
Alkol
Dezenfekte eden ve kurutan doğal bir madde.
Su yosunu ekstresi
Deniz yosunlarından gelen doğal, nem tutucu maddeler. Uzun süreler boyunca ciltte nem depolarlar ve son derece cilt dostudurlar.
Allantoin
Cildi nemlendirip yumuşatan ve yenilenmeyi teşvik eden doğal metabolit.
Aloe (Aloe barbendis yaprağı jeli)
Aloe bitkisinin yapraklarından elde edilen jel cildi rahatlatır ve nemlendirir.
Amino asit bazlı sürfaktanlar
Bitki amino asitlerinden elde edilen temizlik ürünleri. Cildi kurutmaz ve tahriş etmezler.
Amino asit sürfaktan (sodyum lauroil glutamat)
Sürfaktan cilt üzerinde minimum dehidrasyona ve tahriş edici etkilere yol açan çok yumuşak bir madde olan glutamik asit adlı amino asitten oluşur.
Amino asit sürfaktan
Doğal amino asit glutamik asitten elde edilen ekstra yumuşak sürfaktan.
Amino asitler
Vücuttaki proteinlerin metabolizmasından kaynaklanan doğal yapı taşları. Amino asitlerin su bağlayıcı molekülleri ciltte birikir ve doğal nem depoları ve cildin doğal koruyucu tabakasının bileşenleri olarak işlev görürler.
Yaşlanma Karşıtı önlemler
Bir Yaşlanma Karşıtı önlem, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmayı ve hatta tersine çevirmeyi amaçlayan herhangi bir önlemdir. Bu tür önlemler beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerinden ilaç ve cerrahi işlemlere kadar uzanabilir. Cilt için kullanılan en yaygın önlem kırışıklık giderici kremlerin uygulanmasıdır.
Argan yağı
Kuzeybatı Afrika'da bulunan argan ağacının yemişlerinden elde edilen ve lipid bileşimi cildinkine benzer olan bir yağ. Doymamış yağ asitleri bakımından özellikle zengindir.
Avokado yağı
Avokadonun etli kısmından elde edilen bir yağ. Son derece besleyici olan sabunlaşmayan (cilt bakımı açısından yüksek düzeyde etkili) maddeler ve serbest radikal temizleyiciler olan A ve E vitaminleri açısından zengindir.
B
B vitaminleri
Nikotinamid ve piridoksin hidroklorür (B6 vitamini) doğal nem tutucu maddelerdir. Ek olarak, pantenol (provitamin B5) cildin yenilenme sürecini destekler.
Arpa ekstresi
Biracılık endüstrisinden elde edilen ve besleyici doymamış yağ asitleri ve vitaminler açısından zengin olan doğal bir kaynak.
Biophytex
Tavşanmemesi (Ruscus aculeatus), kaplan otu (Centella asiatica), aynısefa (Calendula officinalis), kestane (Aesculus hippocastanum), ve glisirhizinat (meyan kökünden) ekstreleri içeren ve dolaşımı ve yenilenme süreçlerini desteklemek için pürüzsüzleştirici, rahatlatıcı ve nemlendirici etkileri olan bir cilt bakımı kompleksi.
Bisabolol
Papatyadan elde edilen ve bir alerjik reaksiyona yol açma riski olmadan cildi rahatlatan etkin bileşen.
C
Aynısefa (Calendula officinalis)
Aynısefa çiçeği olarak bilinen bu bitkinin ekstresi kaşıntı ve tahrişi gidererek cildi yatıştırır.
Centella asiatica
Kaplan otu ve Asya göl kestanesi olarak da bilinir. Bir Güney Asya bitkisinden elde edilen ve cildi rahatlatıp kollajen sentezini destekleyen ekstreler.
Papatya ekstresi
Papatya bitkisinden elde edilen bir ekstre. Antibakteriyel özelliklere sahiptir ve cildi rahatlatır.
Kitin (karboksimetil kitin)
Yengeçler gibi kabuklu deniz canlılarının kabuklarından elde edilen nem koruyucu bir madde. Cilde cildi yumuşatan, koruyan ve kurumasını önleyen son derece ince bir film uygular.
Kloroksilenol
Sivilcelerle mücadele eden bir cilt dostu antibakteriyel madde.
Koenzim Q10
Ubikinon ve ubidekarenon olarak da bilinen koenzim Q10 vücuttaki hücre metabolizmasını etkinleştiren ve serbest radikalleri nötralize eden doğal yolla oluşan bir katalizördür. Cildin yaşlanma süreçlerini engeller, ama vücut bu maddeyi 30 gibi erken bir yaştan itibaren daha az üretmeye başlar.
Saç Kremi
Şampuanlarda bulunan ve pozitif yükleri nedeniyle yeni yıkanmış saçın negatif yüklü yüzeyine yapışan maddeler. Saçı son derece ince bir koruyucu tabakayla kaplar ve böylece bir elektrik yükü geliştirmesini önlerler.
Salatalık ekstresi
Salatalıklardan elde edilen bu ekstre cildi çok yüksek bir düzeyde nemlendirir ve yumuşatır.
D
Dehydrosal
Suyla temas edilen işlerin ve lastik eldiven giymenin ciltte yol açtığı kabarmaları hızla gideren bir alüminyum klorohidrat ve laktat kompleksine dayanan patentli bir madde.
Dermo Aktif Kompleks
Argan yağı ve arpa ekstresinden üretilen bir kompleks. Cildi koruyup yumuşatır, kaşıntı ve tahrişi giderir ve esnekliği artırır.
E
Ektoin
Ekstrem koşullar altında (çöl gölleri ve gayzerlerde) yaşayan bakterilerden üretilen bir biyoteknolojik madde. Deri hücrelerini ısı, UV radyasyonu ve kirletici maddeler gibi zararlı çevresel etkilerden korur ve cildin kurumasını önler.
G
Glukozan
Şeker bazlı bir sürfaktanla üretilen bir temizlik kompleksi. Cildi kurutmadan, doğal yağlarını ortadan kaldırmadan ve bir bariyer işlevi görme yeteneğine zarar vermeden temizler.
Gliserin
Doğal yolla oluşan ve yağ ve su emülsiyonlarının cildi daha etkili bir şekilde korumasına olanak tanıyan nem koruyucu bir madde.
Guar
Guar bitkisinin taneleri saçı yoğun bir şekilde besler. Saçın kurumasını önler, parlaklığını artırır ve yüzeyini pürüzsüzleştirirler.
H
Şerbetçiotu
Parlaklığı artıran ve tahriş olmuş saç derisini rahatlatan bir saç bakımı maddesi.
Hiyalüronik asit
Ciltte de bulunan doğal bir madde. Cildi mükemmel bir şekilde nemlendirir ve cildin yüzeyinde yumuşamasını sağlayan ve kurumasını önleyen son derece ince bir koruyucu film oluşturur.
 
I
İnülin
Bkz. polifruktozan.
J
Jojoba yağı
Jojoba çalısının meyvesinden elde edilen bir yağ. Sabunlaşmayan maddeler açısından zengindir ve bileşimi cilt lipidlerininkine benzerdir.
K
Keratin
Ciltte, saçta ve tırnaklarda bulunan doğal yolla oluşan bir madde. Sebamed keratinin nemi koruyan ve cildi besleyen suda çözünen yapı taşları olan hidrolizat moleküllerini kullanır.
L
Laktik asit
Cilt tarafından doğal nem koruma mekanizmasında kullanılan bir bileşen. Cildin doğal koruyucu tabakasında bir pH tamponlama maddesi olarak etki gösterir ve yüksek konsantrasyonlarda (alfa hidroksi asit - AHA) peeling ile aynı etkilere sahiptir.
Lesitin
Doğal bir lipid ve cilt dokusunun bir bileşeni. Lesitin cilde ihtiyacı olan yağı üzerinde yapışkan bir tabaka bırakmadan sağlar. Soyadan elde edilir.
Limon otu ekstresi
Parlaklığı artıran ve tahriş olmuş saç derisini rahatlatan bir saç bakımı maddesi.
M
Melisa ekstresi
Cildi rahatlatan ve saçlara parlaklık veren bir bitkisel bileşen
Ökseotu ekstresi
Parlaklığı artıran bir saç bakımı maddesi.
Modifiye edilmiş patates nişastası
Aynı zamanda son derece cilt dostu olan yüksek düzeyde etkili bir nem koruyucu madde. Doğal patates nişastasından modifiye edilir.
Montaline C40
Cilt pürüzsüzleştirici ve antibakteriyel özellikleri olan etkin bir temizlik maddesi. (INCI adı: kokamonyum karbamoil klorür)
P
Pantenol
Provitamin B5. Cildi nemlendirir, cildin yenilenme sürecini destekler ve hasarlı cildin iyileşmesini hızlandırır.
PCA (sodyum PCA)
Pirolidon karboksilik asit: Bir deri hücresi metaboliti ve cilt ve saç tarafından doğal nem koruma mekanizmalarında kullanılan önemli bir nemlendirici bileşen.
Yer fıstığı yağı
Yer fıstıklarından elde edilen yağ. Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.
Pentavitin
Doğal şekerlerden elde edilen bir nemlendirici. Cilt üzerinde son derece ince bir nem tabakası oluşturur, cildi pürüzsüzleştirir ve kurumasını önler.
Fitantriol
Son derece etkili bir bitki bazlı nemlendirici.
Fito peptidler
Cildi yoğun bir şekilde nemlendiren, kurumasını önleyen, yüzeyini pürüzsüzleştiren ve esnekliğini artıran bitki bazlı protein molekülleri.
Fitosterol konsantresi
Çok yüksek bir fitosterol konsantrasyonu içeren bir madde. Kolzadan üretilir ve cildi son derece etkili bir şekilde rahatlatır ve besler.
Fitosteroller
Yapısı kolesterolünkine benzeyen bitki bazlı lipid bileşikleri. Antienflamatuar bir etkileri vardır ve kuru cildi çok etkili bir şekilde korur ve yumuşatırlar.
Pirokton olamin
Kepeğe yol açan deri mantarına (Malassezia furfur) karşı etki gösteren bir kepek önleyici madde. Saç derisi tahrişini de giderir.
Polifruktozan
İnülin. Bu, esasen şekerlerden oluşan bitki bazlı bir nemlendiricidir. Cildin kurumasını önler ve ciltte hoş bir pürüzsüzlük hissi bırakır.
Patates nişastasından elde edilen polisakkaritler
Doğal kökenli ve yüksek düzeyde etkili nemlendiriciler.
R
Onarım Kompleksi
Biyopolimerler, buğday proteini ve PCA'nın bir kombinasyonu. Yapısal hasarı olan saçları pürüzsüzleştirip korur ve hasarı onarır.
 
Retinil asetat
Cildi pürüzsüzleştiren, kırışıklıkları azaltan ve esnekliği artıran bir A vitamini maddesi. Ayrıca bir “radikal yakalayıcıdır” ve A vitamini asidi veya retinil alkole kıyasla hassas ciltle daha uyumludur.
S
Shea yağı
Karite yağı olarak da bilinen shea yağı, shea ağacının yemişlerinden elde edilen lipidlerden oluşur. Yüksek bir oranda çok besleyici sabunlaşmayan lipidler ve doymamış yağ asitleri içerir ve serbest radikalleri yakalayarak cildi UV radyasyonundan korur.
İpek hidrolizatı ve ipek proteini
Keratine benzer şekilde, bu ipek yapı taşları cildi ve saçları nemlendirir.
Soya tohumu yağı ürünleri
Soya tohumlarından üretilen protein hidrolizatları.
Soya proteinleri
Soya saç bakım ürünleri. Nemi tutar ve saçın kurumasını önlerler.
Kullanılmış tahıl mumu
Bira mayalama işleminden geriye kalan ve yüksek bir anti-radikal ve nemlendirici vitamin ile esansiyel koruyucu ve pürüzsüzleştirici yağ asitleri içeriğine sahip olan madde.
Skualan
Cilt dostu bir lipid madde. Skualan, sebum yağı skualeninin, skualenin aksine havaya maruz kaldığında hızla ekşimeyen stabil bir formudur. Skualan cildi koruyup pürüzsüzleştirir ve aynı zamanda yağda çözünen maddeleri hızlı bir şekilde cildin daha derinlerine taşıyan bir araç işlevi görür.
Şeker bazlı sürfaktan
Mısır nişastası ve hindistan cevizi yağından üretilen bir temizlik maddesi. Son derece cilt dostudur.
Tatlı badem yağı
Tatlı bademlerden elde edilen doğal bir yağ. Besleyici yağ asitleri bakımından çok zengindir ve bu nedenle cildin doğal bariyer lipidleriyle yakından ilişkilidir.
T
Titanyum dioksit
Cilt üzerinde idrar ve dışkının zarar vermesini önleyen koruyucu bir tabaka oluşturan madensel bir maddedir.
Trietil sitrat
Cildin ekolojik dengesini bozmadan vücut kokusunu oluşturmaktan sorumlu olan deri bakterilerinin çoğalmasını engelleyen doğala özdeş bir koku giderici madde.
Trilipid Kompleksi
Trietil sitrat, deodorant ve cilt bakımı ürünü candida bombicola/glukoz/metil kolza tuzu mayası ve cildi besleyen ve vücut kokusunu oluşturmaktan sorumlu olan deri bakterilerinin çoğalmasını engelleyen doğal bir enzimin bir kombinasyonudur.
Trisoft Formülü
Skualan, vücut kokusunu oluşturmaktan sorumlu olan deri bakterilerinin çoğalmasını engelleyen kaprilil glikol ve kokuyu absorbe eden bir madde olan çinko risinoleattan oluşan bir kompleks.
U
Üre
Cilt tarafından doğal nem koruma mekanizmasında kullanılan bir bileşen. Kuru ciltte üre eksikliği vardır. Keratoplastik özellikleri ürenin cildi pürüzsüzleştirmesine, pullanmayı iyileştirmesine ve kaşıntıyı gidermesine olanak tanır.
UV filtreleri
UV radyasyonuna karşı koruma sağlayan ve böylece güneşin cildi zarar vermesini önleyen ürünler.
V
A Vitamini
Yenilenmeye yardımcı olur ve cildin yaşlanma sürecine karşı etki gösterir. Sebamed Yaşlanma Karşıtı Yenilenme Kreminde kullanılan A vitamini asetatı (retinil asetat) özellikle cilt dostudur.
E Vitamini
İnsan vücudunun kendisinin üretemediği bir doğal madde. E Vitamini serbest radikalleri yakalayarak bunların yol açtığı zararı nötralize eder ve böylece cildi UV radyasyonu ve çevresel etkilerden kaynaklanan her türlü zarardan korur. Erken yaşlanmayı önlemekte özellikle etkilidir.
Vitaminler
Kozmetik ürünlerin nemlendirme yeteneğini geliştiren doğal maddeler.
W
Buğday Kompleksi
Buğday proteinleri ve bir saç kremine dayanan bir ürün.
Buğday tohumu yağı
Lipid bileşenlerinden oluşan ve yüksek oranda doymamış yağ asidi içeren bir yağ.
Buğday proteini ve amino asit hidrolizatları
Buğday proteini bileşenleri. Hidrolizatlar cilt ve saçın nemi koruma yeteneğini çok büyük ölçüde artırır.
Güvercin ağacı ekstresi
Güvercin ağacı bitkisinden elde edilen ve cildi gerginleştirip rahatlatan bir ekstre.
Y
Civanperçemi
Parlaklığı artıran ve tahriş olmuş saç derisini rahatlatan bir saç bakımı maddesi.
Maya proteini
Bira mayası bazlı doğal bir nem koruma maddesi.
Z
Çinko risinoleat
Koku moleküllerini absorbe ederek vücut kokusunu perdeler.