Heinz Maurer Ödülü

Dermatolojik araştırmalara yönelik 11. Heinz Maurer Ödülü verildi

Markanın 50. yıldönümünün onuruna, sebamed cilt araştırmaları alanındaki dört seçkin bilimsel çalışmayı ödüllendirdi.


Heinz Maurer Ödülleri, 21 yıldır dermatolojik araştırmaları
destekleyen oldukça saygın bir organizasyondur. Araştırma ödülü programını başlatan kişi merkezi Almanya'nın Rhineland-Palatinate eyaletindeki Boppard-Bad Salzig'de bulunan Sebapharma GmbH & Co. KG'nin kurucusu olan doktor ve girişimci Dr. Heinz Maurer'dir. Dr. Heinz Maurer 1967 yılında kurduğu ve yönettiği Sebapharma'yı dünya çapında bir oyuncuya dönüştürmüştür.

 

"Seife ohne Seife" (sabunsuz sabun) ürününün mucidi 2010'da görevinden emekliye ayrıldı ve operasyonel yönetimi her ikisi de yönetim kurulu başkanları olan Thomas Maurer ve Dr. Rüdiger Mittendorff'a devretti.

 

2016'da vefat eden Dr. Heinz Maurer'i onurlandırmak amacıyla ve sebamed markasının 50. yıldönümü vesilesiyle, araştırma ödülü "Etnik Popülasyonlarda Cilt Yüzeyi Araştırması" konulu üçüncü bir kategoriyi de içerecek şekilde genişletildi.


Ödül töreni 27.07.2017 tarihinde Almanya'nın Münih şehrinde Uluslararası Uygulamalı Dermatoloji Yaz Akademisi'nin (ISA) bir parçası olarak gerçekleştirildi. Etnik araştırma ödülünü jüri başkan vekili Prof. Dr. Thomas Ruzicka sundu. Jüri başkanı ve Sebapharma GmbH & Co. KG bilimsel danışma kurulunun onursal üyesi Prof. Dr. Wolfgang Gehring şu ödülleri sundu:

 

Temel Araştırma

Sebapharma sunulan beş çalışma arasından Dr. Christian Zoschke (Hür Berlin Üniversitesi) ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen "Organotipik melanom dışı deri kanseri modellerinin bariyer işlevi" çalışmasını seçmiş ve bu araştırma için Dermatoloji Araştırmalarına yönelik 10.000 €'luk Heinz Maurer Ödülünü vermiştir.


Zoschke organ benzeri deri tümörü modellerini kullanarak melanom dışı deri kanserinin en agresif formu olan skuamöz hücreli deri karsinomunda cildin bariyer işlevinde görülen bozulmanın moleküler nedenlerini keşfetmiştir. Deri tümörü modellerindeki keratinli tabaka lipidlerinin bileşimi ve düzeni normal deri modellerine kıyasla büyük ölçüde farklılık gösterir. Ayrıca, deri tümörü modellerindeki hücre-hücre bağlantısı proteinlerinin ekspresyonu, yüzey pH düzeyi ve esteraz etkinliği de değişmiştir.

Elde ettiği sonuçlar melanom dışı deri kanseri için cildin bariyer işlevi hakkında yapılan az sayıdaki klinik çalışmayı doğrulamakta ve etkin maddelerin hedeflenen taşınması için yeni ilaç uygulama sistemlerinin geliştirilmesi için bir temel işlevi görmektedir. İnsan hücrelerinin kullanılması da 3R ilkesinin uygulanmasını destekliyor mu? Hayvan deneylerinden Değiştirme, İndirgeme ve Geliştirme.

 

Klinik Araştırma

Jürinin her ikisi de Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi'nin Dermatoloji ve Alergoloji Kliniği ve Polikliniğinde yürütülen iki seçkin klinik çalışma olan PD Dr. Tanja von Braunmühl ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen "Frekans alanı optik koherens tomografide en face modu kullanıldığında bazal hücreli karsinomun morfolojik özellikleri" ve Dr. Markus Reinholz ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen "Optik koherens tomografi, sonografi, fotografi ve standart anketleri kullanarak yara izlerinin objektif ve subjektif tedavi değerlendirmesi" çalışmalarının eşit bilimsel değere sahip olduğu görüşünde olması nedeniyle 10.000 € değerindeki ödül bu iki çalışma arasında paylaşıldı.

Braunmühl yatay ve dikey görüntüleme modları için yeni görselleştirme ile Frekans Alanı Optik Koherens Tomografinin (FDOCT) başta nodüler BCC olmak üzere bazal hücreli karsinomun (BCC) tanısında ek bilgi sağladığı ve şu anda kullanılmakta olan yöntemlere kıyasla tümörün morfolojik özelliklerinin değerlendirilmesine yönelik seçenekleri geliştirdiği sonucuna varmıştır.

Reinholz çalışmasında patolojik yara izleri için uygulanan kürün değerlendirilmesine yönelik görüntüleme prosedürleri dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerin uygunluğunu incelemiştir. Burada optik koherens tomografi (HDOCT), sonografi, fotografi ve standart anketlerin birlikte kullanılmasının optimum sonucu verdiği sonucuna varmıştır. HDOCT değerlendirme için objektif bir tanı aracı olarak kullanılabilir ve ultrason ve subjektif değerlendirme kriterleriyle kombinasyon halinde değerli bir tamamlayıcı muayene aracıdır.

 

Özel Ödül

Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi Dermatoloji Bölümü'nden Prof. Parvin Mansouri ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen "Epidermal melazma tedavisinde %5 sisteamin kremin etkililiğinin değerlendirilmesi: Randomize, çift kör ve plasebo kontrollü bir çalışma" çalışması özel bir ödül kazandı.

Endikasyonun etnik popülasyonlardaki klinik anlamı, metodolojinin kalitesi ve önde gelen bir uzmanlık dergisinde yayınlanması nedeniyle, jüri oy birliğiyle bu çalışmaya 5.500 €'luk bir ödül vermeye karar verdi.

Mansouri epidermal melazmalı hastaların tedavisinde %5 sisteamin kremin etkililiğini araştırmıştır. Melaninin aşırı düzeyde üretilmesinden kaynaklanan yaygın kahverengi cilt tonu düzensizliği özellikle UV radyasyonuna maruz kalan IV ve V cilt tiplerine sahip kadınlarda yaygındır.
Hiperpigmentli ve normal ciltler arasındaki hem bir Mexameter ile hem de Melazma Alan Şiddet İndeksi (MASI), Araştırmacının Global Değerlendirmesi (IGA) skoru ve kullanıcıların subjektif değerlendirmesi kullanılarak ölçülen farklar yalnızca iki ay sonra sisteaminli kremin plaseboya kıyasla anlamlı ölçüde daha etkili olduğunu göstermiştir.

 

Dr. Rüdiger Mittendorff konuşmasında ünlü dermatologlar ve eczacılardan oluşan jüriye teşekkür etti ve Sebapharma'nın uluslararası başarısının temeli olarak bilim ve araştırmanın değerini vurguladı.


Ödül töreninin ardından, Sebapharma katılımcıları Avrupa, Güney Amerika, Hindistan ve Güney Afrika'dan ünlü konuşmacıların katıldığı "Tüm dünyadaki farklı cilt bakımı ihtiyaçlarının dermatolojik yönleri" konulu ISA Ustalık Sınıfına katılmaya davet etti.

 

Sağlıklı cilt için bilim

Heinz Maurer Ödülü dermatolojik araştırmalarda sürekli olarak ilerlenmesine katkıda bulunmak amacıyla dermatolojik araştırmalardaki sıra dışı başarıları desteklemektedir.

Bu şekilde, 5.5'lik pH değerleriyle doğal cilt bariyerine uyum sağlayan cilt temizliği ve cilt bakımı ürünlerinin imalatçısı, şirketin "Sağlıklı cilt için bilim" felsefesinin altını çizmektedir.